چند ترفند مفید برای افزایش عمر شارژ باتری تلفن همراه

شارژ باتری تلفن همراه

اگر قصد خریدن یک گوشی جدید را داشته باشید، حتماً برای انتخاب بهترین گزینه ممکن ساعت ها وقت صرف می کنید. مشخصاتی از قبیل سایز صفحه نمایش، حجم رم، حافظه داخلی و… گوشی های موجود را بررسی و مقایسه می کنید تا گوشی را پیدا کنید که با نیازها و خواسته های شما بیشترین تناسب را دارد. یکی از ویژگی های گوشی، عمر کیفیت و عمر باتری است. اما تشخیص کیفیت باتری به این سادگی نیست.

می توانید گوشی‌ای بخرید که حسادت همه را برانگیزد! اما اگر باتری آن کیفیت نداشته باشد و شارژ نگه ندارد، چه فایده؟ پس باید موقع انتخاب گوشی، به کیفیت باتری هم توجه کنید و از آن خوب مراقبت کنید.

باتری گوشی عمر طولانی ندارد و به تدریج افت می کند. بهترین باتری ها حداکثر ۳ سال عمر مفید دارند. اما این اتفاق یک شبه نمی افتد و نتیجه عملکرد شماست! با رعایت یک سری نکات، می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید یا حداقل آن را به تعویق بیندازید.

همه ما علامت های رایجی را که نشان می دهند عمر باتری تمام شده و نیاز به تعویض دارد، می شناسیم. معمولاً کمپانی سازنده گوشی، عمر شارژ باتری را اعلام می کند. درست است که بازی، تماشای فیلم و استفاده از اینترنت این زمان را کم می کند، اما خالی شدن ناگهانی شارژ علامت خوبی نیست. اگر از گوشی خود فقط برای تماس و ارسال پیام کوتاه استفاده می کنید، دلیلی وجود ندارد که شارژ باتری زودتر از زمان اعلام شده توسط کمپانی خالی شود.

با ادامه این وضعیت کم کم کار به جایی می رسد که باتری شارژ را نگه نمی دارد و فقط در صورتی می توانید از آن استفاده کنید که گوشی به شارژ باشد. اگر گوشی بدون این که نقص فنی داشته باشد روشن نمی شود، دیگر امیدی با باتری نیست! در اولین فرصت یک باتری جدید تهیه کنید.

اما علامت های دیگری هم وجود دارند که به ما می فهمانند لازم است باتری گوشی را عوض کنیم. یکی از این علامت ها حجیم شدن یا سنگین شدن باتری است. باتری باید کاملاً تخت و بدون هیچ برجستگی باشد. در غیر این صورت عمر آن تمام شده است.

داغ کردن گوشی هم نشانه خوبی نیست. اگر از گوشی خود به خوبی محافظت می کنید و با این وجود داغ می کند، به احتمال زیاد مشکل از باتری است. افزایش حرارت باتری و گوشی ممکن است موقع کار کردن با گوشی یا زمانی که آن را شارژ می کنید، اتفاق بیفتد.

با این وجود حتی اگر همه این نکته ها را هم رعایت کنید، شارژ گوشی ۱ یا حداکثر ۲ روز دوام می آورد. برای ما که در طول روز چند ساعت با تلگرام و اینستاگرام کار می کنیم، رساندن شارژ گوشی به آخر شب یک معجزه است! درست است که خیلی از ما پاوربانک داریم و تمام شدن شارژ گوشی دغدغه ما نیست، ولی به هر حال بد نیست بلد باشیم چطور حداکثر استفاده را از آن بکنیم. رعایت کردن موارد زیر در گوشی های اندرویدی باعث می شود بتوانید حداکثر استفاده را از شارژ باتری تلفن همراه خود بکنید و آن را بیهوده هدر ندهید.

نور صفحه را کم کنید و خاموش شدن خودکار صفحه را فعال کنید

ابتدایی ترین کاری که می توانید برای ذخیره کردن شارژ باتری تلفن همراه انجام دهید، کم کردن نور صفحه است. به علاوه اگر زمان خاموش شدن خودکار صفحه را روی ۱۵ یا حداکثر ۳۰ ثانیه قرار دهید، تا حد زیادی عمر شارژ باتری را زیاد خواهید کرد.

ابزارهای هوشمند گوشی را خاموش کنید

یک راه دیگر برای زیاد کردن عمر شارژ باتری تلفن همراه، خاموش کردن ابزارهای هوشمند مانند Wi-Fi،GPS ، mobile data و حتی قرار دادن گوشی در حالت آفلاین یا پرواز است. بخش عمده شارژ گوشی را این ابزارها استفاده می کنند.

اپلیکیشن هایی را که اخیراً از آنها استفاده کرده اید، ببندید

این قابلیت در اندروید نسخه ۴ به بعد قابل استفاده است. بعد از این که کارتان با یک پلیکیشن تمام شد، می توانید به منوی recent apps بروید و اپلیکیشن هایی را که در این لیست نمایش داده می شوند، ببندید.

اپلیکیشن هایی را که برای مدت طولانی استفاده نکرده اید، حذف کنید

هر از گاهی سری به لیست اپلیکیشن های نصب شده بزنید. اگر مدت زیادی است که از یک اپلیکیشن استفاده نکرده اید، حتماً آن را لازم ندارید. با این کار هم حافظه و هم شارژ باتری تلفن همراه را نجات می دهید.

عکس پس زمینه گوشی را از رنگ های تیره انتخاب کنید

اگر عکسی که برای پس زمینه انتخاب می کنید، روشن باشد، شارژ بیشتری از دست می دهید. پس علاوه بر این که نور صفحه را کم می کنید، لازم است عکس پس زمینه را هم از رنگ های تیره انتخاب کنید.

اتوسینک (همگام سازی خودکار) را غیرفعال کنید

اگرچه شما فرایند اتوسینک را نمی بینید، اما عملاً بخش زیادی از شارژ گوشی شما را  همین فرایند مصرف می کند. با غیرفعال کردن اتوسینک، گوشی عملیاتی را که برای همگام کردن اپلیکیشن ها انجام می دهد، متوقف می کند. برای این کار به منوی تنظیمات  (settings) بروید و در لیستaccounts، گزینه Auto-sync data را غیرفعال کنید.

از والپیپرهای متحرک استفاده نکنید

والپیپرهای متحرک جذابیت زیادی دارند و دست کشیدن از آنها ساده نیست. ولی برای این که قانع شوید، کافی است یک بار امتحان کنید. به جای والپیپر متحرک از یک عکس ساده تیره استفاده کنید و ببینید شارژ باتری تلفن همراه چقدر بیشتر دوام می آورد.

ویبره را غیرفعال کنید

ویبره مصرف شارژ باتری تلفن همراه را تا حد زیادی بالا می برد. پس در تنظیمات گوشی بگردید و هر جا که امکان دارد، ویبره را غیرفعال کنید: از ویبره صفحه لمسی گرفته تا ویبره تماس های دریافتی و حتی بازی ها.

منبع: + و +

ایرانسلی‌ها! رایتلی‌ها!
لطفا این کد را شماره‌گیری کنید:
*۷۸۹*۹۹۹#
با شماره‌گیری این کد، بدون نیاز به اینترنت، بدون نیاز به وارد کردن کد شارژ و روی هر نوع گوشی، سیم کارت ایرانسل یا رایتل خود را شارژ کنید. همین الان امتحانش کنید. به دوستاتونم بگید!