راهنمای کامل فعال سازی اینترنت ایرانسل (3G ، 4G) بسته های و تعرفه‌های مربوطه

اینترنت 3g و 4g ایرانسلر این مطلب شیوه‌ی فعالسازی اینترنت GPRS (یا EDGE) و اینترنت نسل سوم 3G و نسل چهارم 4G، LTE ایرانسل، نحوه فعال سازی بسته های افزایشی و تعرفه های مربوط به استفاده از این سرویس به طور کامل توضیح داده شده. اگر قصد دارید از سیمکارت ایرانسل برای اتصال به اینترنت استفاده کنید، این مطلب برای شماست.

یک مقدمه: GPRS یا EDGE یا 3G یا 4G؟

این چهار عنوان، عناوینی هستند که همگی برای اینترنت همراه ایرانسل به کار می‌روند، این که شما برای اتصال به اینترنت ایرانسل از کدام تکنولوژی استفاده می‌کنید، بستگی به نوع آنتن‌دهی منقطه و سیم کارت و تلفن همراه شما دارد. در بعضی مناطق، هنگام اتصال به اینترنت علامت G در بالای صفحه ظاهر می‌شود که به معنی GPRS است. در بعضی مناطق علامت E را خواهید دید که مربوط به EDGE است. و با راه‌اندازی خدمات نسل سوم اینترنت، در برخی مناطق هنگام فعال کردن اینترنت علائم H، H+ یا 3g یا 4g را در بالای گوشی خواهید دید، که به این معناست که در منطقه‌ای حضور دارید که ایرانسل سرویس نسل سوم و بالاتر خود را در آن منطقه فعال کرده است. طبیعتا در مناطقی که نسل سوم و بالاتر راه‌اندازی شده است، کیفیت اینترنت بهتری خواهید داشت. به این ترتیب، این که شما از کدام یک از تکنولوژی‌های gprs، edge یا 3g یا 4g استفاده می‌کنید، بستگی به نوع آنتن‌دهی منطقه‌ای دارد که در آن حضور دارید. برای این که بتوانید از اینترنت 3g یا 4g استفاده کنید، باید این قابلیت در تلفن همراه شما وجود داشته باشد. بیشتر تلفن‌های هوشمند امروزی از 3g پشتیبانی می‌کنند، اما فعلن تعداد کمی از گوشی‌های از اینترنت نسل چهار (4g یا LTE) پشتیبانی می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید گوشی شما از 3g یا 4g پشتیبانی می‌کند یا نه، می‌توانید به صفحه بررسی قابلیت 3g و 4g در سایت ایرانسل بروید و با وارد کردن مارک و مدل گوشی خود از این امر مطلع شوید.

اگر تلفن همراه شما از 4G پشتیبانی نمی‌کند اما مایل به استفاده از اینترنت 4G هستید، یک راه دیگر استفاده از مودم‌های 4G ایرانسل است که هزینه خرید آن‌ها نسبت به گوشی همراه کمتر است.

برای استفاده از 4G به سیم‌کارت جدید نیاز دارید

نکته‌ی دیگر این است که 3G با همین سیم کارت فعلی شما قابل استفاده است اما اگر گوشی شما از 4G پشتیبانی می‌کند و می‌خواهید از این قابلیت استفاده کنید، باید با مراجعه به مراکز خدماتی ایرانسل، سیم‌کارت خود را تعویض نمایید ویا یک سیم‌کارت 4G جدید خریداری نمایید.

اینترنت نسل سوم و چهارم ایرانسل

فعال سازی GPRS / EDGE / 3G / 4G

شما با استفاده از gprs ایرانسل، که تکنولوژی جدیدتر آن همان edge است، و در مناطقی که پوشش 3G و 4G وجود دارد، با اینترنت 3G و 4G می‌توانید در هر جایی که ایرانسل خط دهی دارد، با استفاده از موبایل خود به اینترنت متصل شوید. برای فعال کردن این سرویس روی سیمکارت خود، کد دستوری زیر را وارد کنید:

*130*3*6#[yes/ok]

پس از وارد کردن این کد، یک پیامک (configuration message) حاوی تنظیمات gprs ایرانسل به گوشی شما ارسال می‌شود و شما باید آن را install یا save کنید. هنگام نصب از شما pin یا رمز خواسته می‌شود و شما باید رمز 1234 را وارد کنید، تا gprs‌ سیم‌کارت شما فعال شود.
روش دیگر برای دریافت تنظیمات gprs، ارسال یک پیامک به شماره 2225 به شکل زیر است:
S [phone brand] [phone model]
لحظاتی پس از ارسال این پیامک، شما پیامی حاوی تنظیمات gprs و mms دریافت خواهید کرد که باید آن را Save یا Install کنید. حالا، شما می‌توانید با روشن کردن packet data از قسمت تنظیمات Network یا Connectivity گوشی خود، به اینترنت متصل شوید. البته ممکن است بعد از فعالسازی، چند ساعت طول بکشد تا اینترنت برای گوشی شما فعال شود. زمانی که اینترنت همراه گوشی شما فعال شود و به درستی کار کند، یک آیکون کوچک (متشکل از حرف E یا G یا Y واحتمالا با دو عدد فلش برعکس) در بالای صفحه گوشی شما نمایش داده می‌شود.

مدل گوشی شما در شبکه ایرانسل موجود نیست؟ >  تنظیمات دستی GPRS ایرانسل

ممکن است شما از طریق روش‌های بالا اقدام به فعال‌سازی جی پی آر اس خود کنید، اما پیغام دریافت کنید که مدل گوشی شما در سیستم ثبت نشده. این پیام گاهی در اثر خطای در سرورهای ایرانسل اتفاق می‌افتد (یعنی در حالی که تنظیمات وجود دارد، به اشتباهَ این پیام فرستاده می‌شود). قبل از هر کاری، چند دقیقه صبر کنید و کد دستوری که در بالا گفته شده است را دوباره وارد کنید. اما اگر پس از چند بار درخواست فعال‌سازی، دوباره با همان پیام مواجه شدید، در این صورت،‌ نوبت به تنظیمات دستی gprs می‌رسد. شما باید شخصا تنظیمات را در گوشی خود وارد کنید. نحوه وارد کردن دستی تنظیمات gprs ایرانسل در گوشی‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف متفاوت، ولی شبیه به یکدیگر است. ما در اینجا به علت رواج بیشتر، این فرآیند را برای گوشی‌های لمسی آندرویدی سامسونگ توضیح می‌دهیم. بقیه مدل‌ها نیز سازوکاری کمابیش مشابه خواهند داشت. برای تنظیم دستی gprs به شیوه‌ی زیر عمل کنید:

۱. به مسیر زیر بروید (منظور از Menu همان دکمه منوی گوشی شماست):

Menu> Settings> Wireless and network > Mobile networks > Access Point Names > Menu >Add New Apn

۲. در صفحه‌ای که نمایش داده می‌شود، طبق جدول زیر موارد خواسته شده را وارد کنید:

نام مقدار
Name Irancell-GPRS
APN mtnirancell
Proxy 10.131.26.138
Port 8080

۳. دکمه Menu و سپس Save را بزنید.

۴. در صفحه‌ی لیست پروفایل‌ها، مطمئن شوید پروفایلی که اکنون درست کردید (Irancell-GPRS) انتخاب شده باشد.

۵. الان باید بتوانید به اینترنت وصل شوید.

خب؛ حالا که اینترنت همراه ایرانسل خود را فعال کردید، بهتر است به فکر هزینه‌های آن نیز باشید. اگر هیچ بسته‌ای را خریداری نکرده باشید، هزینه‌ی اینترنت شما به صورت آزاد، و بر مبنای میزان کیلوبایت ارسالی و دریافتی از گوشی شما محاسبه می‌شود. هر کیلوبایت ارسال یا دریافت اطلاعات از اینترنت، برای سیم‌کارت دائمی ۰.۵ ریال و در سیم‌کارت اعتباری ۰.۷۵ ریال برای شما هزینه دارد. اما اگر استفاده‌ی شما از اینترنت، از یکی دو ساعت در هفته بیشتر است، توصیه می‌کنیم یکی از بسته‌های تخفیفی اینترنت همراه ایرانسل را فعال کنید

بسته‌های تخفیفی اینترنت GPRS ،EDGE ،3G یا 4G ایرانسل

بسته های تخفیفی EDGE و GPRS ایرانسلفعال کردن این بسته ها باعث صرفه‌جویی تا بیش از 90 درصد در هزینه اینترنت ایرانسل شما می‌شود. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، یکی از بسته های تخفیفی ارائه شده توسط ایرانسل را فعال کنید. بسته های تخفیفی مختلف ایرانسل، قیمت هر کدام از بسته‌ها، و کد فعال کردن بسته های تخفیفی ایرانسل برای سیمکارت های ثابت و اعتباری در ادامه آمده است.

بسته‌های اینترنت همراه gprs ایرانسل با دستور *۵۵۵*#

یک روش برای خریداری بسته‌های اینترنت همراه ایرانسل، استفاده از کد دستوری ۵۵۵ است. روش فعال‌سازی و جزئیات این بسته‌ها را در جدول زیر می‌بینید:

فعال سازی بسته‌های اینترنت ایرانسل با کد دستوری ۵۵۵ و تعرفه‌های بسته‌ها
مهلت استفاده حجم قیمت کد فعال سازی (اعتباری و دائمی)
۱ روزه ۱۵ مگابایت ۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۱#
۳۰ مگابایت ۹,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۹#
۱ گیگابایت (۲ تا ۸ صبح – فقط اعتباری) ۱۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۷#
۱۲۰ مگابایت ۱۸,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۱۲#
۲۰۰ مگابایت (فقط اعتباری) ۲۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۵#
۳۰۰ مگابایت ۴۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۵*۱#
۵۰۰  مگابایت ۶۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۱*۳#
۷ روزه ۴۰ مگابایت ۱۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۸#
۶۰ مگابایت ۲۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۱۰#
۱۰۰ مگابایت ۲۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۲#
۲۰۰ مگابایت ۴۰,۰۰۰  ریال *۵۵۵*۵*۲*۳#
۳۰۰ مگابایت ۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۱#
۵ گیگابایت ۱۷۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۱#
۱ گیگابایت (۹شب تا ۹ صبح – فقط اعتباری) ۴۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۱۱#
۳ گیگابایت (۶۰۰ مگابایت دائمی و ۲۴۰۰ مگابایت ۲ تا ۹ صبح – فقط اعتباری ۸۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۲*۵#
۳۰ روزه ۲۰۰ مگابایت ۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۱#
۳۵۰ مگابایت ۷۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۱۰#
۴۰۰ مگابایت ۸۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۱۱#
۲۴ گیگابایت (۲ تا ۸ صبح)
ویژه مشترکین اعتباری
۱۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۹#
۳ گیگابایت  (۵۰۰ مگابایت + ۲/۵ گیگابایت ۹ شب تا ۹ صبح – فقط اعتباری) ۱۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۶#
۲/۵ گیگابایت (۱ گیگابایت + ۱.۵ گیگابایت ۱۲ شب تا ۱۲ ظهر – فقط اعتباری) ۱۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۲#
۳ گیگابایت (۱گیگابایت + ۲ گیگابایت ۹ شب تا ۹ صبح – فقط اعتباری ۱۳۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۳*۷#
۵ گیگابایت ۲۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۲#
۱۰ گیگابایت ۳۲۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۳#
۲۰ گیگابایت ۵۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۴#
۳ ماهه ۶ گیگابایت ۲۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۵#
۹ گیگابایت ۳۲۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۴*۷#
۱۲ گیگابایت ۳۷۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۷#
۱۵ گیگابایت ۴۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۸#
۱۸ گیگابایت ۴۷۵,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۹#
۳۰ گیگابایت ۶۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۱۰#
۵۰ گیگابایت ۷۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۱۱#
۶ ماهه ۹ گیگابایت (فقط اعتباری) ۳۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۴*۱۲#
۳۰ گیگابایت ۶۰۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۴*۱#
۱۲ ماهه ۱۲ گیگابایت ۴۲۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۴*۱۳#
۱۰۰ گیگابایت ۱,۷۵۰,۰۰۰ ریال *۵۵۵*۵*۸*۱۳#

نکته: ایرانسل مدام شرایط و تعداد بسته‌های اینترنت خود را تغییر می‌دهد که این امر تا حدی به سردرگمی کاربران نیز منجر شده است. برای مشاهده‌‌ی آخرین وضعیت بسته‌ها می‌توانید به صفحه بسته‌های اینترنت همراه در وبسایت ایرانسل مراجعه کنید.

اگر به خاطر سپاری کدهای بالا برایتان مشکل است، کافی است کد «ستاره 555 مربع» را به خاطر بسپارید. با زدن این کد منویی ظاهر می‌شود که شما می‌توانید با طی مراحل موجود در منو، به هر کدام از بسته های فوق برسید.

توجه داشته باشید که در سیم‌کارت شما اعتباری است، برای فعال کردن هر کدام از بسته‌ها، باید حداقل به همان میزان شارژ در سیمکارتتان موجود باشد. همچنین دقت داشته باشید که شما نمی‌توانید از شارژ شگفت‌انگیز برای فعال کردن بسته‌های اینترنت ایرانسل استفاده کنید. اگر شارژ سیمکارت شما کم است، ابتدا از طریق خرید شارژ اینترنتی، شارژ مستقیم ایرانسل، یا کد دستوری *789*999# یا روش‌های دیگر، سیمکارت خود را به میزان لازم شارژ کنید.

برای اطلاع از وضعیت بسته‌های تخفیفی، کد زیر را شماره گیری کنید:
*140*3*7*1#

قابلیت تمدید بسته‌های اینترنت همراه ایرانسل

در صورتی که پیش از پایان دوره‌ی یک بسته، بسته‌ی دیگری را فعال کنید، حجم باقی‌مانده‌ی بسته‌ی قبلی نمی‌سوزد و به بسته‌ی بعدی منتقل می‌شود. انتقال حجم به دوره‌ی بعدی، حداکثر تا 90 روز امکان‌پذیر است. البته این امر شامل بسته‌های بلندمدت (سه ماهه و بیشتر) و بسته‌های شبانه نمی‌شود.

تمدید خودکار بسته‌های اینترنت ایرانسل

بسته‌های هفتگی و ماهانه پس از پایان مهلت استفاده، به صورت خودکار تمدید می‌شوند. شما می توانید در صورت تمایل، با شماره‌گیری کد *555*5*9# فهرست بسته‌های با قابلیت تمدید خودکار را دریافت کنید. برای لغو این قابلیت کافیست با شماره‌گیری کد مذکور،گزینه لغو بسته را انتخاب نمایید.

شارژ ویژه GPRS

یک روش آسان و سریع برای بهره‌مندی از بسته‌های تخفیفی اینترنت gprs ایرانسل، شارژ سیمکارت ایرانسل با استفاده از شارژ ویژه gprs است. در این روش، شما پس از خرید شارژ، کد شارژ را به جای 141، با عدد 145 وارد می‌کنید:
*145*charge-code#[yes/ok]

به این ترتیب، یکی از طرح‌های زیر با توجه به مبلغ کارت شارژی که وارد کرده اید، برای شما فعال می‌شود:

شارژ ایرانسل ویژه gprs
نوع شارژ حداکثر حجم استفاده مهلت استفاده
1000 تومانی 40 مگابایت 3 روز
2000 تومانی 100 مگابایت 5 روز
5000 تومانی 270 مگابایت 10 روز
10000 تومانی 600 مگابایت 15 روز
20000 تومانی 2 گیگابایت 20 روز

توجه داشته باشید که شارژی که به این روش وارد می‌کنید، صرف هزینه‌ی gprs شما می‌شود و امکان استفاده از این شارژ برای مکالمه و پیامک وجود ندارد.

اطلاع از میزان شارژ بسته GPRS یا EDGE یا اینترنت 3G و 4G ایرانسل

برای اطلاع از میزان باقی مانده اعتبار بسته اینترنت ایرانسل خود، دو راه پیش رو دارید:

۱. از طریق تلفن همراه و کد دستوری: کد دستوری زیر را در تلفن همراه خود وارد کنید تا از میزان اعتبار بسته‌ی خود مطلع شوید:

hesab-gprs-irancell

 

برای استعلام مانده حساب بسته اینترنت سه ماهه، شش ماهه و یکساله، کد *۵۵۵*۱*۴*۴# را شماره گیری نمایید.

۲. از طریق اینترنت و بخش e-care وب‌سایت ایرانسل: ایرانسل این امکان رو اضافه کرده که از طریق وب‌سایت، از حساب gprs خودتون مطلع بشید. کافیه به سایت ایرانسل برید و وارد قسمت ecare بشید. پس از انتخاب زبان، روی لینک کنترل حساب اینترنتی تلفن همراه کلیک کنید، وارد بخش ecare شده و حساب خودتون رو ملاحظه کنید. برای ورود، به شماره سیم‌کارت ایرانسل، و رمز دوم سیم‌کارت نیاز خواهید داشت. برای دریافت رمز ورود کافیه یک بار با استفاده از سیم‌کارت ایرانسلتون یه پیامک خالی به شماره ۱۳۰ بفرستید.

همیشه شارژ باشید!
کارتی؛ سامانه‌ی اینترنتی خرید شارژ

ایرانسلی‌ها! رایتلی‌ها!
لطفا این کد را شماره‌گیری کنید:
*۷۸۹*۹۹۹#
با شماره‌گیری این کد می‌توانید بدون نیاز به اینترنت، بدون نیاز به وارد کردن کد شارژ و روی هر نوع گوشی، سیم کارت ایرانسل یا رایتل خود را شارژ کنید. همین الان امتحانش کنید. به دوستاتونم بگید!

۵۷۴ دیدگاه برای “راهنمای کامل فعال سازی اینترنت ایرانسل (3G ، 4G) بسته های و تعرفه‌های مربوطه”

  1. سلام برای من خود به خود بسته هفتگی 40مگبایتی خریداری میشه بدون اینکه بخوام یا نیاز داشته باشم شارژمو تموم میکنه لطفا راهنمایی کنین که باید چیکار کنم؟ لطفا پاسخ رو به جیمیلم ارسال کنید ممنون میشم

  2. سلام.من دو بسته (6تا12 سه گیگ)و (2/5گیگ ماهانه)رو خریداری کردم
    ایا برای استفاده ازشون اولویت با بسته 2/5گیگ هست؟
    من میخام اول بسته 6_12رو استفاده کنم و بعد از بسته دومم.لطفا راهنمایی بفرمایید