چگونه از گوشی‌های اندرویدی سامسونگ اسکرین‌ شات بگیریم؟

یکی از نیازهایی که برای کاربران گوشی‌های هوشمند پیش می‌آید نیاز به گرفتن اسکرین‌شات یا عکس از صفحه‌ی موبایل‌شان است. در این مطلب نحوه گرفتن اسکرین شات را برای گوشی‌های مختلف سامسونگ توضیح خواهیم داد.

گرفتن اسکرین شات با کشیدن دست

در بیشتر گوشی‌های سامسونگ جدید و تقریبا در همه گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ شما می‌توانید با کشیدن دست روی صفحه، اسکرین شات بگیرید. دست خود را به صورت کاراته‌ای بگیرید و روی صفحه بکشید، جوری که انگار می‌خواهید غبار را از صفحه پاک کنید. در این هنگام یک صدای چیلیک خواهید شنید و عکسی از صفحه گوشی شما گرفته شده و در قسمت نوتیفیکیشن هم به شما اعلام می‌شود. چند بار تلاش کنید تا دستتان بیاید.

گرفتن اسکرین شات از صحفه گوشی با کشیدن دست

نحوه فعال کردن اسکرین شات با کشیدن دست

اگر دست خود را روی صفحه کشیدید و اسکرین شات گرفته نشد، شاید نیاز باشد در قسمت تنظیمات این امکان را فعال کنید.

فعال کردن گرفتن اسکرین شات با کشیدن دست

 1. به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید.
 2. در قسمت Device، به قسمت Motions and Gestures بروید.
 3. گزینه Palm Swipe to Capture یا Palm Motion را فعال نمایید.
 4. به صفحه ای که می‌خواهید عکس بگیرید بروید.
 5. حالشو ببرید 🙂

گرفتن اسکرین شات با کلید ترکیبی

یک روش دیگر برای گرفتن اسکرین شات، استفاده از کلید ترکیبی Power و Home‌ است. دو دکمه‌ی پاور (در کنار گوشی) و Home (دکمه اصلی وسط گوشی) را همزمان فشار دهید، برای چند لحظه نگه دارید و رها کنید. یک اسکرین‌شات از صفحه گرفته خواهد شد.

گرفتن اسکرین شات در گوشی‌های قدیمی سامسونگ

اگر گوشی شما از گوشی‌های قدیمی اندروید سامسونگ است، شما باید روش دیگری را امتحان کنید. کافی‌ست به عکسِ زیر نگاهی بیندازید. ابتدا دُکمه‌ی سمتِ راست گوشی را دو تا سه ثانیه نگاه دارید و بعد هم‌زمان پس از سه ثانیه، دُکمه‌ی Home را یک فشار کوچک دهید.

گلکسی نوت ۸

کمپانی سامسونگ برای گوشی‌های اندرویدی خود روش‌های مختلفی برای گرفتن اسکرین‌شات پیش بینی کرده است. در گوشی‌های جدید از جمله سری گلکسی این روش‌ها بیشتر و پیشرفته‌تر هم شده‌اند. در ادامه این پست روش گرفتن اسکرین‌شات در گوشی گلکسی نوت ۸ را آموزش می‌دهیم.

روش اول: کلیدهای مکانیکی گوشی

از زمانی که کلید Home از گوشی‌های جدید سامسونگ حذف شد، کمپانی سازنده روش‌های جایگزینی را برای گرفتن اسکرین‌شات با استفاده از کلیدهای مکانیکی در نظر گرفت. در گلکسی نوت ۸ این کلید ترکیبی شامل دکمه کم کردن صدا و دکمه پاور است.

روش دوم: استفاده از ژست کف دست

ژست کف دست به یکی از اساسی‌ترین روش‌های گرفتن اسکرین‌شات تبدیل شده است. ابتدا مسیر Settings>Advanced features>Palm swipe to capture. را طی کنید و آن را در حالت فعال قرار دهید. سپس همانطور که در ابتدای نوشته شرح دادیم عمل کنید.

اسکرین شات

روش سوم: اسکرین شات طوماری

با استفاده از این روش می‌توانید اسکرین‌شات را طوری تهیه کنید که آنچه را که در صفحه گوشی نمی‌بینید، شامل شود. برای این کار ابتدا با یکی از روش‌های ترکیبی و یا کف دست اسکرین‌شات بگیرید. پیش‌نمایش اسکرین‌شات و گزینه‌هایی برای ویرایش آن در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.

از گزینه‌های موجود، Scroll Capture را انتخاب کنید. با این کار صفحه‌ای که از آن اسکرین شات گرفته‌اید، به پایین اسکرول می‌خورد. می‌توانید انگشت خود را روی Scroll Capture نگه دارید تا به انتهای قسمتی که می خواهید در اسکرین شات باشد برسید. اسکرین شاتی که به این روش تهیه می‌شود، نسبت به اسکرین شات‌های معمولی ارتفاع بیشتری دارد.

دقت کنید که این روش فقط برای صفحاتی کاربرد دارد که اسکرول می‌خورند. مثلا برای اسکرین شات گرفتن از صفحه اصلی گوشی نمی‌توانید از Scroll Capture استفاده کنید.

گلکسی نوت ۹

برای اسکرین شات گرفتن با گلکسی S9، شش راه مختلف پیش‌بینی شده است که بعضی از آنها در همه گوشی‌های اندرویدی قابل استفاده هستند و برخی به صورت اختصاصی برای سری گلکسی سامسونگ طراحی شده‌اند. در ادامه این شش روش را بررسی می کنیم.

روش اول: نگه داشتن دکمه‌های ترکیبی

این رایج ترین روش برای گرفتن اسکرین شات است که می‌توان گفت در تمام گوشی‌های اندرویدی قابل استفاده است و در همین پست شرح داده ایم.  

روش دوم: کشیدن کف دست روی صفحه

این روش هم در مدل‌های قبلی گوشی‌های سامسونگ ارائه شده و به گلکسی S9 اختصاص ندارد. در ابتدای همین پست می‌توانید نحوه فعال کردن و استفاده از این روش را بخوانید.

روش سوم: عکاسی هوشمند یا Smart Capture

عکاسی هوشمند شکل جدیدی از اسکرین شات طوماری است که در گلکسی S8 از آن رونمایی شده بود و در همین پست در مورد آن نوشتیم. با استفاده از این روش می‌توانید نه فقط از آن قسمت از یک سایت که در صفحه گوشی می‌بینید، بلکه از کل آن صفحه اسکرین شات بگیرید. دقت کنید که این روش فقط در مورد صفحات وب کاربرد دارد.

قدم اول برای این کار، این است که به یکی از دو روش قبلی اقدام به گرفتن اسکرین شات کنید. اگر صفحه‌ای که از آن اسکرین شات می گیرید اسکرول بخورد، بعد از گرفتن اسکرین شات چند گزینه نمایش داده می‌شود که یکی از آنها Smart Capture است. اسمارت کپچر را بزنید و نگه دارید و همزمان به پایین اسکرول کنید. وقتی به پایین صفحه رسیدید، انگشت خود را از روی صفحه بردارید تا تصویر نهایی نمایش داده شود.

اسمارت کپچر به صورت پیش فرض فعال نیست. برای فعال کردن آن به اپلیکیشن تنظیمات settings بروید و زیر منوی Advanced Features، Smart capture را در حالت فعال قرار دهید.

روش چهارم: بیکسبی

با استفاده از بیکسبی می‌توانید با یک فرمان صوتی اسکرین شات بگیرید. برای این کار دکمه Bixby را بگیرید و نگه دارید و جمله Take a screenshot را تکرار کنید. اگر دکمه بیکسبی را غیرفعال کرده‌اید، نیازی به فعال کردن مجدد آن نیست. دستیار صوتی سامسونگ را باز کنید و با فرمان صوتی Hi Bixby، بیکسبی را فراخوانی کنید. دقت کنید که برای استفاده از این روش باید ابتدا از منوی تنظیمات بیکسبی، Voice wake-up را در حالت فعال قرار دهید.

روش پنجم: دستیار گوگل

علاوه بر بیکسبی، از دستیار گوگل هم می‌توانید برای اجرای فرمان صوتی و گرفتن اسکرین شات استفاده کنید. برای این کار دکمه Home را بگیرید و نگه دارید و همزمان عبارت “OK Google” را تکرار کنید تا دستیار گوگل اجرا شود. سپس فرمان صوتی Take a screenshot را صادر کنید یا آن را به صورت دستی تایپ کنید.

روش ششم: انتخاب هوشمند یا Smart Select

انتخاب هوشمند سامسونگ گلکسی S9 زمانی به کار می‌رود که شما می‌خواهید فقط از بخشی از صفحه گوشی اسکرین شات بگیرید. در حالت عادی باید از کل صفحه اسکرین شات بگیرید و سپس آن را کراپ کنید. با استفاده از این گزینه می‌توانید در دو فرم بیضی و مستطیل اسکرین شات تهیه کنید و حتی از آن گیف بسازید.

برای این کار پنل اج را باز کنید. Smart Select را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید. سپس شکل بیضی یا مستطیل را انتخاب کنید. حالا فضایی را که می‌خواهید از آن اسکرین شات بگیرید، انتخاب کنید و Done را بزنید. اگر پنل اج گوشی غیرفعال است، می‌توانید آن را در تنظیمات، زیر منوی Display و سپس Edge Screen پیدا کنید و در حالت فعال قرار دهید.

۵۰ دیدگاه برای “چگونه از گوشی‌های اندرویدی سامسونگ اسکرین‌ شات بگیریم؟”

 1. سلام کلید home گوشی من خراب شده نمی تونم اسکرین بگیرم راهنمایی رو خوندم گزینه ای که بتونم با کشیدن دستم روی صفحه از صفحه اسکرین بگیرم پیدا نکردم گوشیم j5 2016 هست راه دیگه ای وجود داره؟

 2. سلام عالی بود گوشی من خیلی قدیمیه (گلکسی کور)فکر نمیکردم بشه ازش اسکرین شات گرفت ولی نگه داشتن همزمان دکمه های پاور و هوم جواب داد.ممنون از راهنماییتون

 3. سلام من تمام کارهایی که نوشتید با دسته و حتی فعالسازیش رو هم انجام دادم تازه علاوه بر دست خودم دست داداشم، پدر و مادرم و… رو امتحان کردم ولی اسکرین شات نگرفت به نظر شما باید بدم گارانتی نشان بدم؟؟

 4. سلام من گلگسی آلفا دارم و دکمه هوم گوشیم خرابه نمیتونم اسکرین بگیرم،هربرنامه ای دان میکنم با دکمه هوم کارمیکنه،شما برنامه ای بدون نیاز ب دکمه هوم سراغ دارین؟

 5. سلام دوستان
  گرفتن اسکرین شات در سامسونگ اس۷ اج با حرکت دست. دوستان فقط دقت کنید که انگشت پایینی با گوشی تماسی داشته باشد تا سنسور گوشی دستور اسکرین شات و صادر کنه. (مثلاً محل برند)

 6. X سلام منون از راهنمایی جامع و کاملتون من تونستم با هردو روش اسکرین شات بگیرم هم روش دست به صورت کاتا یا همون گردگیری هم دکمه هوم و پاور عالی بود

 7. حمید رضا کرمی

  اندروید

  بیشتر گوشی‌های اندرویدی به یک طریق از صفحه خود اسکرین شات می‌گیرند اما برای نسخه‌های مختلف و برای برندهای متفاوت شاید روش‌ها کمی متفاوت باشد.

  از اندروید ۴. به بعد، دکمه‌هایی که برای گرفتن اسکرین استفاده می‌شوند دکمه‌های پاور و ولوم پایین هستند. اگر یک گوشی مانند سونی، ال جی و یا اچ تی سی داشته باشید که اندروید ۴ به بالا را بر روی خود دارند، با نگه داشتن همزمان دکمه‌های پارو و دکمه پایین ولوم می‌توانید از صفحه نمایش گوشی خود اسکرین شات بگیرید. اما اگر گوشی‌ای از برند سامسونگ دارید که اندروید ۴ به بالا را دارد باید به جای دکمه ولوم از دکمه Home استفاده کنید، برای اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های سامسونگ با اندروید ۴ به بالا باید دکمه پاور و دکمه Home را همزمان نگه دارید.

  این روش برای تمام گوشی‌های عمومیت دارد اما روش‌های دیگری برای برخی از گوشی‌ها نیز وجود دارد، برای مثال در گوشی‌های سونی در منوی پاور می‌توانید گزینه‌ای به نام Take Screen Shot را مشاهده کنید، که اگر این گزینه را انتخاب کنید می‌توانید از هر آنچه که در پشت این منو قرار دارد اسکرین شات تهیه کنید. در گوشی‌ای مانند گلکسی نوت ۲، ۳ و ۴ و یا گرند ۲ با کشیدن کناره دست خود از سمت راست صفحه به سمت چپ می‌توانید از صفحه گوشی اسکرین شات بگیرید.

ایرانسلی‌ها! رایتلی‌ها!
لطفا این کد را شماره‌گیری کنید:
*۷۸۹*۹۹۹#
با شماره‌گیری این کد، بدون نیاز به اینترنت، بدون نیاز به وارد کردن کد شارژ و روی هر نوع گوشی، سیم کارت ایرانسل یا رایتل خود را شارژ کنید. همین الان امتحانش کنید. به دوستاتونم بگید!